Okolica

Jura Krakowsko-Częstochowska to wymarzone miejsce na urlop. Każdy znajdzie tu atrakcje odpowiednie do upodobań.

Wypoczywające osoby mogą korzystać z wyznaczonych szlaków: czerwonego – przechodzącego obok Szlaku Orlich Gniazd lub niebieskiego, albo ścieżek dydaktycznych w kierunku Pustyni Błędowskiej. Pierwszy „Lipy Dobieckich”, drugi „Bagien Błędowskich”. Prowadzą one przez najciekawsze fragmenty doliny Białej Przemszy w kierunku Pustyni Błędowskiej. Przewodnik jest do wglądu u nas.

Możemy także polecić wycieczki rowerowe lub konne przez pustynię. Rowery są do wypożyczenia u nas. Na wycieczki konne polecamy z oferty jednej ze stadnin znajdujących się w okolicy. Polecamy również zwiedzenie miasta Sławkowa i jego zabytków lub Ogrodzieńca, do którego można udać się pieszo lub rowerem.

Można także poszerzać swoją wiedzę wędrując ścieżkami dydaktycznymi albo zwiedzając obiekty historyczne na szlaku Orlich Gniazd, w pobliżu którego leży nasz dom.

Na rozlewiskach rzeki Białej na wielbicieli bezkrwawych łowów czekają ciekawe okazy np. czapla siwa, bobry wodniczki itp.

W sąsiednim gospodarstwie można skorzystać z kortów i lekcji tenisa. Po drodze mijamy pozostałości starego młyna i tartaku. Następnym miejscem, które polecamy, to osiemnastowieczny dworek szlachecki w Krzykawce. Historię dworku opisał J. Liszka w książeczce „Zabytkowy dworek w Krzykawce”. Polecamy i udostępniamy do przeczytania. Idąc z polany w kierunku dworku warto zobaczyć stary dąb z bocianim gniazdem. Ma on prawdopodobnie 700 lat. Dochodzimy do polany, która przybrała chwalebne imię bohatera z Bergamo. Dawniej nazywano ją „Podlaską” lub „Kaczmarką”. Historyczna bitwa sprawiła, że nazwy te odeszły w cień. Na tej polanie 5 maja 1863 r. w godzinach rannych doszło do potyczki oddziału powstańczego ze zbrojnym oddziałem wojsk carskich. Tu zginął Francesco Nullo. W miejscu, gdzie padł ugodzony kulą w serce, wzniesiono pomnik. Szczegóły o potyczce oparte na relacjach naocznych świadków oraz źródłowych dokumentach znajdą państwo w książeczce Karoliny Firlej-Bielańskiej p.t. „Francesco Nullo i jego towarzysze”. W tej scenerii umieścił bitwę jako tematu swojego obrazu wybitny malarz – Wojciech Kossak. Zwiedziwszy dworek możemy udać się do Sławkowa lub przez Krzykawę i Pniaki do Lasek. Wspaniałe miejsce dla wędkarzy. Można tam także zobaczyć pomnik przyrody „Skałki”.

 

 Napisz do nas